2015. május 13., szerda

Gyakorlati tanácsok - Hogyan mulcsozzunk?

Mint láttátok, tegnap leírtam miért fontos a talaj takarása és ma leírom, hogyan is hajtsuk végre azt.
Már május közepe van, a legtöbb kiskertben ilyenkorra már szépen kinőttek a növények. Ha eddig kapáltál és csupasz volt a föld a soraid között, nincs más dolgod, mint a növények mellett a kopár talajt beszórni valamilyen anyaggal jó vastagon. Ez lehet fakéreg, szalma, trágya, vágott fű stb. Ki mit tud beszerezni. Ezután locsold be jó alaposan. Pár nap múlva, ha kicsit félrekotrod az alomanyagot, láthatod majd, hogy a talaj még mindig nedves. Ha ezután kikandikál pár gaz, azt csak egyszerűen ki kell húzni a talajból. Most már elfelejtheted a kapálást! Ahogyan az alomanyag idővel bomlik, majd mindig pótolni kell, hogy a vastagsága megmaradjon.

Ha még nincs veteményesed, de a jövőben szeretnél, akkor jelölj ki a kertben egy részt, ami később a kiskert lesz. Ez a terület most nyilván teljesen be van nőve fűvel. De mi ilyenkor a teendő?
Először nyírd le a füvet, majd hagyd ott a talajon szétterítve. Majd az egészet takard be jó alaposan. Ha napok múlva látod, hogy kezd kinőni a gaz, akkor takarj rá még. És ezt így folytasd egészen őszig. Ha jó vastagra sikerült a takaró, akkor már semmi nem tud átnőni rajta. Ez a befedett talaj egész télen át pihen és közben a mulcs is lebomlik, ezzel táplálva a termőföldet. Jövő tavasszal tökéletes közeg lesz a növényeidnek. Annyi a dolgod, hogy ahová ültetsz, ott elkotrod a mulcsot, elvetsz, majd ott vékonyan visszatakarod. Amikor kinőtt a vetés, akkor már vastagabban is lehet takarni. Természetesen a sorok között maradhat a vastag takaró, hogy ne tudjon kinőni a gyom.

Ha már az idén szeretnél mindenképp vetni, akkor is először takard be a talajt, majd egy hónap múlva vethetsz is, csak mivel ilyenkor még nem halnak el teljesen a gyomok, ezért ilyenkor az első évben szorgalmasan kell gyomlálni.

Ilyen egyszerű! Aki gondolja, azonnal vágjon bele, megéri!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése