2015. május 12., kedd

Miért mulcsozzunk?

Ma megint kertészkedős témával jövök, mert épp most jöttem be a kiskertből. Legfontosabb kérdésünk: mi is az a mulcsozás?
A mulcsozás nem más, mint a talaj takarása valamilyen anyaggal. Ez lehet szalma, széna, nyesett fű, fakéreg, falevél stb. 
És ez miért is fontos?
Mint láttuk nagyszüleink és a régi öregek minden évben felásták a kertjeiket, kapáltak hetente. De sajnos nagyon rosszul tették! 
Egyre inkább felébred az emberekben, hogy minél közelebb kell kerülni a természethez és le kell másolni azt. A talajnak igazából nincs szüksége forgatásra (ásás), mert akkor felborul az ökológiai rendje! Mert minden élőlénynek a talajban is megvan a maga élettere és szintje és az alsók nem szeretnének föl kerülni és a felsők sem le. 
A talaj takarásával lemásoljuk az erdőket. Ott minden ősszel lehullanak a levelek és senki nem gereblyézi össze őket. 

Tavaszra pedig kivirul bennük az élet.
A takart talajon nehezebben nőnek át a gyomnövények. És ha át is nőnek, gyengék lesznek, így csak simán kihúzzuk őket és a földünk tetejére fektetjük. Ott elbomlik és tápanyaggal gazdagítja a növénykéinket. A takaróanyag is bomlik, ezért folyamatosan humuszban gazdag lesz a termőföldünk. Mivel nem éri annyi napsütés a földet, ezért nehezebben szárad ki, ritkábban kell öntözni. És itt kérdezné most sok mindenki, hogy a növényeknek nem kell szellőztetni?
Dehogynem! De azt szorgos kis barátaink a giliszták megoldják helyettünk, így már kapálnunk sem kell!
Mivel a talajunk a takarás miatt állandóan nedves, ezek a kis jószágok előszeretettel lakoznak majd a kertünkben. Nemcsak, hogy szellőztetik a talajt a járataikkal, de a gilisztakaki a világ legjobb trágyája! Ettől lesznek ám szép növényeink!

Holnap leírom a mulcsozás gyakorlatát is. Akit érdekel, tartson velem!
( A fotók tavaly készültek a veteményesben)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése