Meg hát ugye az állatok is megeszik egymást.
Igen eszem húst, de csak olyat, amit én neveltem fel! Sokan értetlenül néznek, hogy tudom ezt megtenni ezekkel az állatokkal, akik nap mint nap velem vannak, de ha elolvassák a következő sorokat, talán megértik!
Csak az a különbség köztem és egy nagyvárosi húsfogyasztó között, hogy én nem ész nélkül gyilkolom az állatokat, hanem mindig nyomós okkal vágjuk le a következő jószágot. Pl. bántja a többieket, megsérült stb. Így fenntartva az egyensúlyt a természettel.
Persze egy nagyvárosi még sosem volt csibe vágáson, tehát nem is ő öli le a jószágot, de vajon tudja milyen körülmények között élt az az állat, mielőtt a Tesco polcaira került volna?
Hát elmondom!
Az áruházláncok polcain található húsféleségek és a tojás is nagyüzemi állattartásból származik! Képzeljetek el egy hatalmas istállót, aminek icipici ablakai vannak és az állatok tízezrei vannak ide besűrítve. Szegények alig férnek el, van amelyiket össze is tapossák! Egész nap a saját ürülékükben fekszenek, alig mozdulhatnak. Sosem látnak napfényt! És gondoljatok bele, mennyi betegség terjedhet ott! Az ilyen helyen tartott csibéket pár hétig hizlalják tápon, majd egytől egyig mind a tízezret levágják!
Nincs ez másképp a malacokkal sem, ráadásul az anyakocákat kicsi kutricákba szorítják, úgy, hogy fel sem tudnak kelni, nem tudnak megfordulni! Az oldaluk így csurom seb lesz és ezzel fertőzik a kismalacokat is! Az ember meg utána ezt eszi!
A nagyüzemi tojótyúkok pedig be vannak zárva egy ketrecbe, ahol kiegyenesedni sem tudnak, a talaj alattuk meg van döntve, hogy kiguruljon a tojás, a csőrüket levágják, hogy ne egyék meg a tojcit és életük végéig csak tápot kapnak. Sem napsütést, sem füvet, sem szemestakarmányt nem látnak!
Nagy vonalakban ennyi a lényege a nagyüzemi állattartásnak. Rengeteg dolgot lehetne még mesélni róla, de ezt inkább nem teszem, mert kicsit gyomorforgató! ( Ha valakit bővebben érdekel a téma, nézze meg a Földlakók (Earthlings) című filmet. De mindenkit figyelmeztetek, csak nagyon erős idegzetűek nézzék! Ami a filmben van, az sajnos az igazság, de bőven a 18-as karika felett van a korosztálya! Ezt vedd figyelembe mielőtt megnéznéd!
Ezzel szemben egy tanyasi tyúk kikel a tojásból, pár hétig infralámpa alatt nevelkedik, majd kikerül a szabad udvarra. Az éjszakákat egy zárt ólban tölti, egész nap kapirgál, csipeget, napozik. Ha felnő tojást tojik, kotlik, majd kiscsibéket nevel. És ha megöregszik, lehet, hogy magától meghal, de ha nem, akkor kíméletesen, a legkisebb fájdalmat okozva szabadítjuk meg a szenvedéstől. És a pipi élete végéig boldog! Vajon ez elmondható egy nagyüzemi csirkéről?!
Remélem most már érthető miért eszem meg inkább azt az állatot, amit én neveltem fel.
És azzal, hogy áruházlánci csibét esznek sokan, sajnos a nagyüzemeket támogatják. Lehet, hogy olcsóbb, mint egy tanyasi csirke, de vajon az értéke is olyan?
Te melyiket választanád?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése